Brzuch po porodzie: Jak długo schodzi i kiedy się zmniejsza?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, droga czytelniczko, jak to jest z tym brzuchem po porodzie, ile to tak właściwie trwa, zanim wróci do swoich przedporodowych rozmiarów? Wszak, wszyscy wiemy, jak za mało mówi się o tym, co dzieje się z ciałem kobiety po tym jak doniosłym i pięknym momencie jakim jest narodzin nowego życia – liczne zmiany, z którymi boryka się świeżo upieczona mama, mogą być dla niej zarówno fascynujące, jak i nieco przerażające. W odpowiedzi na te nurtujące pytania, postanowiliśmy przygotować niniejszy artykuł, w którym szczegółowo omówimy proces zmniejszania się brzucha po porodzie, ile to może trwać i co możemy zrobić, aby wspomóc nasz organizm w powrocie do równowagi. Zapraszamy zatem do lektury, niezależnie od, czy niedawno doświadczyłaś cudu macierzyństwa, czy też dopiero planujesz ten przełomowy krok w swoim życiu!

Część 1: Jak długo schodzi brzuch po porodzie?

No właśnie, droga czytelniczko, to jedno z tych pytań, które najbardziej nurtuje świeżo upieczone mamy. Znasz przecież uczucie, kiedy patrzysz na swój brzuch po porodzie, i zastanawiasz się, kiedy właściwie wróci do swojego przedporodowego wyglądu, prawda? Otóż, muszę Cię niestety zmartwić – nie ma jednoznacznej, konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ brzuch po porodzie jak długo schodzi, zależy od wielu indywidualnych czynników.

W większości przypadków, zmniejszenie objętości brzucha zaczyna się już w kilka dni po porodzie i trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zasadniczo, jest to proces stopniowy, który może postępować szybciej lub wolniej, w zależności od Twojego ciała, genetyki, sposobu odżywiania czy poziomu aktywności fizycznej po porodzie.

Część 2: Kiedy zaczyna się zmniejszać brzuch po porodzie?

Zmniejszanie się brzucha po porodzie, to naprawdę nie lada wyzwanie dla Twojego ciała. I choć dla niektórych kobiet może to być proces dość szybki, to jednak w przypadku niektórych młodych mam wbijających się w te nietypowe kwestie może to zająć dużo dłużej, niestety. To jednak nie oznacza, że musisz się z tym pogodzić na stałe.

Po pierwsze, należy pamiętać, że zmniejszanie się macicy rozpoczyna się już w ciągu pierwszych dni po porodzie. A macica, jak wiesz, odgrywa główną rolę w procesie “kurczenia” brzucha po porodzie. W rzeczy samej, macica w ciągu 10-14 dni ma już zbliżać się do swojego pierwotnego rozmiaru, jednakże proces ten może się różnić u poszczególnych matek – niestety trudno jest to precyzyjnie określić.

Część 3: Co możemy zrobić, aby pomóc naszemu brzuchowi wrócić do formy?

Otóż, przede wszystkim, dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie – mi ostatnio właśnie o tym nieustannie przypominał także mój suniekt, Julek, z którym przeprowadzałam ostatnio dyskusję na to niewiarygodnie istotne tematy (przynajmniej dla nas, młodych matek!). Twoje ciało, przecież, musi się regenerować po tym, co przez niemal cały okres ciąży przechodziło – a to nie jest takie hop-siup coś, które musiałoby się dziać za jednym machnięciem różdżki.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na swoją dietę – odpowiednie odżywianie jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o utratę wagi po porodzie (i o ile mnie wiadomo, więc o tyle wiadomo także Tobie;)). Dbaj więc o to, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość białka, witamin, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zdrowe i zrównoważone posiłki to podstawa!

Jeśli Twój lekarz wyrazi zgodę, to przemyśl także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Spacery z wózkiem, ćwiczenia na macie, czy delikatna joga to tylko niektóre z propozycji, które możesz wdrożyć w swoim codziennym planie dnia.

Część 4: Czy należy się martwić, jeśli brzuch nie wraca do formy?

Jak już wspominałam, czas potrzebny na powrót brzucha do jego przedporodowej formy może być zróżnicowany. Niektóre kobiety odzyskują wysportowaną sylwetkę już po kilku tygodniach, a inne muszą sobie na to pozwolić dużo więcej czasu. Nie przejmuj się zbytnio swoim brzuchem po porodzie! Paradoksalnie, im więcej się tymi tematami zadręczasz, tym proces powrotu do formy może być bardziej utrudniony – przecież suma-podstw, stres nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Zakończmy tę niełatwą kwestię raz na zawsze

Pytanie “brzuch po porodzie jak długo schodzi?” to jawne zmartwienie każdej świeżo upieczonej mamy. A jednak nie ma na nie konkretnej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i mnóstwa czynników. Pierwsze kroki ku zmniejszeniu objętości brzucha następują już kilka dni po porodzie, jednak proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Większość kobiet z niecierpliwością oczekuje chwili, gdy brzuch po porodzie zacznie się zmniejszać, jednak nie ma na to gwarantowanego terminu. Macica redukuje swoje rozmiary w ciągu 10-14 dni, ale warto zdać sobie sprawę, że każda kobieta jest inna i niczego nie można przewidzieć na 100%.

Chcąc wspomóc swój organizm w procesie powrotu do dawnego wyglądu, mamy do dyspozycji kilka narzędzi. Przede wszystkim – cierpliwość oraz dbanie o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną (oczywiście, zgodnie z zaleceniami lekarza). Być może zajmie to więcej czasu niż nam się wydaje, ale warto ziścić ten cel.

Kończąc naszą podróż przez meandry powrotu do formy po urodzeniu dziecka, ostateczne przekonanie spada nie tylko na wartość zabiegu, ale także na akceptację tego, jak wyjątkowe jest nasze ciało – w końcu niosło w sobie nowe życie. Więc czy naprawdę warto tak dręczyć się odnośnie brzucha po porodzie? Być może czas zastanowić się nad priorytetami i celebrować każdy etap naszego macierzyństwa z miłością i szacunkiem dla siebie.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Brzuch po cesarce: skuteczne metody na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Brzuch po cesarce: skuteczne metody na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Czy marzysz o tym, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zmniejszyć

Next
Ból gardła w ciąży: co brać i jak sobie radzić?

Ból gardła w ciąży: co brać i jak sobie radzić?

Ból gardła to dolegliwość, z którą większość z nas miała kiedyś do czynienia