Biegunka w 3 trymestrze ciąży: Jak sobie radzić i co można zrobić?

Biegunka w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może być nie tylko niewygodna, ale także niepokojąca dla przyszłej mamy. W końcu wszystko, co dzieje się z naszym ciałem, ma również wpływ na maleństwo. W takim przypadku, ważne jest, aby wiedzieć, co można zrobić, aby sobie z tym poradzić oraz czy istnieją bezpieczne sposoby leczenia biegunki w ciąży. W tym artykule omówimy przyczyny biegunki w ciąży, jak im zapobiegać i jakiego rodzaju leczenie może być stosowane podczas trzeciego trymestru ciąży.

Przyczyny biegunki w ciąży

W pierwszej kolejności warto zrozumieć, dlaczego biegunka występuje podczas ciąży, ponieważ może to pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Biegunka może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym przez:
Zmiany hormonalne: Wahania poziomu hormonów mogą wpływać na układ trawienny, co może prowadzić do biegunki.
Dieta: Ciążowe zachcianki lub przeciwnie – nietolerancja na niektóre pokarmy może prowadzić do biegunek. Szybkie zmiany diety czy jedzenie nietypowych dań może spowodować biegunkę.
Stres: W ciąży zmienia się wiele rzeczy w życiu kobiety, co sprawia, że może być narażona na większy stres, co wpływa na jej układ trawienny.

Środki zaradcze: Co możemy zrobić?

Jeśli zmagasz się z biegunką w ciąży, istnieją ćwiczenia oraz środki zaradcze, które mogą pomóc w jej złagodzeniu:
1. Uwaga na dietę: Stosuj dietę lekkostrawną, zawierającą banany, ryż, jabłka, tosty (BRAT) oraz unikaj produktów mlecznych i tłustych potraw.
2. Nawodnienie: Picie odpowiedniej ilości wody pomaga zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Pamiętaj również o picu napojów nawadniających takich jak ORS (Oral Rehydration Solution), gdy karmisz Twoje dziecko piersią.
3. Jedz małe porcje: Podziel swoje posiłki na mniejsze porcje, jedzone częściej przez cały dzień. To pomoże układowi trawiennemu w łatwiejszym radzeniu sobie z pokarmem.

Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Czasami biegunka może być tak uciążliwa, że właściwe leczenie jest potrzebne. Jednak niektóre leki, takie jak Stoperan, mogą być niebezpieczne dla dziecka w ciąży. Dlatego warto znać, jakie leki na biegunkę są bezpieczne w ciąży. Przede wszystkim, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku. Bezpieczne leki na biegunkę w ciąży mogą obejmować:
Leki, które zawierają substancje naturalne, takie jak węgiel aktywowany czy glukonian wapnia.
Probiotyki: Pomagają one w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej w jelitach.

Kiedy udać się do lekarza?

Nawet gdy biegunka w ciąży może być niepokojąca, często jest normalnym objawem ciąży i nie szkodzi dziecku. Jednak warto udać się do lekarza, gdy:
– Biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest bardzo silna
– Towarzyszy jej wiele bólów brzucha
– Występuje razem z gorączką, wymiotami lub innymi objawami, które mogą świadczyć o infekcji czy chorobie przewlekłej.

Pamiętaj, że dbanie o siebie to dbanie również o zdrowie Twojego dziecka. Zastosowanie wyżej wymienionych środków zaradczych oraz ewentualnie stosowanie odpowiednich leków po konsultacji z lekarzem powinno przynieść ulgę w biegunce, a Ty będziesz mogła cieszyć się ciążą bez niepotrzebnego dyskomfortu.

Ważne informacje dotyczące biegunek w ciąży

Poruszanie się po wyzwaniach związanych z biegunką w ciąży może być trudne, jednak istnieją powody dla jej występowania oraz metody radzenia sobie z takimi przypadkami. Biegunka może wynikać z zmian hormonalnych, diety czy stresu. Warto wprowadzić lekkostrawną dietę, dbać o nawodnienie i spożywać posiłki w małych porcjach. Należy również poznać odpowiednie leki na biegunkę, które są bezpieczne dla zarówno mamy, jak i dziecka – na przykład, leki z naturalnymi składnikami oraz probiotyki.

W sytuacji, gdy biegunka w ciąży sprawia problemy, warto pamiętać, że należy unikać stoperanu oraz skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku. Pomimo tego biegunka może być normalnym objawem ciąży, istotne jest, aby rozpoznawać sygnały, które mogą świadczyć o konieczności konsultacji lekarskiej, takie jak długotrwała biegunka czy gorączka.

Właściwe rozwiązanie problemu biegunki w ciąży – niezależnie od trymestru – pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego dyskomfortu i narażania zdrowia dziecka. Zarówno w 1 trymestrze, 2 trymestrze, jak i 3 trymestrze, unikaj długotrwałego stosowania leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem i stosuj się do zaleceń dotyczących diety oraz nawodnienia.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Domowe sposoby na szybkie pozbycie się biegunek

Domowe sposoby na szybkie pozbycie się biegunek

Biegunka, czyli “przygoda, której nikt się nie spodziewa”, może

Next
Co na bolące jelita? O objawach, przyczynach i sposobach łagodzenia bólu jelit

Co na bolące jelita? O objawach, przyczynach i sposobach łagodzenia bólu jelit

Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać nieprzyjemny ból jelit?

You May Also Like